Grywalizacja, nazywa także gamifikacją i (rzadziej) gryfikacją, to koncepcja, która zakłada wykorzystywanie elementów znanych z gier w codziennym życiu. Grywalizacja opiera się na założeniu, że przyjemność płynąca z pokonywania kolejnych zadań będzie wzmagać motywację graczy do wykonywania różnych czynności. Grywalizacja bywa niesłusznie postrzegana tylko przez pryzmat zabawy. Jednak jej głównym celem wbrew pozorom nie jest rozrywka. Mechanizm grywalizacji służy temu, aby gracze dobrowolnie przystąpili do wykonania zadań postrzeganych jako nudne, trudne lub monotonne. Dlatego gamifikacja tak dobrze sprawdza się w działaniach kulturalnych oraz w edukacji. Dzięki mechanizmom znanym z gier łatwiej zainteresować młodzież np. lokalną historią, architekturą lub życiorysem ważnej postaci.
Elementy grywalizacji w mobilnych grach miejskich
Jakie są zatem elementy znane z gier, które są obecne w mobilnych grach miejskich? Są to: cel, emocje, mechanika gier, fabuła, motywacja i informacja zwrotna.
Cel w gamifikacji jest tym elementem, który przede wszystkim buduje zaangażowanie graczy. Powinien być wymagający, ale jednocześnie dostosowany do poziomu wiedzy i umiejętności graczy, a co za tym idzie – osiągalny. Cel powinien być odpowiednio obudowany fabułą.
To właśnie fabuła – o ile jest umiejętnie skonstruowana – łączy wszystkie mechanizmy grywalizacyjne w logiczną całość. Jest potrzebna, aby budować zaangażowanie graczy, a co za tym idzie – wywoływać ich emocje. Fabuła mobilnej gry miejskiej powinna być intrygująca i angażująca, aby ułatwić graczom całkowite zanurzenie się w świecie gry.
Gamifikacja powinna odwoływać się do emocji graczy. Np. uczestnicy mobilnej gry miejskiej muszą czuć autonomię oraz mieć poczucie wolności wyboru. Całkowicie oddani rozgrywce gracze będą pełni zaangażowani w realizację zadań, które zostaną przed nimi postawione.
Kolejnym elementem składającym się na grywalizację jest mechanika gry. Punkty, premie, poziomy, konieczność współpracy czy działanie pod presją czasu – te elementy znane z gier, czy to fabularnych, czy komputerowych, obecne są również w mobilnych grach miejskich.
Grywalizacja jest ściśle związana z motywacją graczy. Elementy gamifikacji wpływające na motywację graczy to m.in.: punktacja, poziomy, odznaczenia, rankingi, ale też wyzwania, poczucie autonomii gracza, chęć doskonalenia się i zwiększania swoich umiejętności lub wiedzy.
Ostatnim elementem niezbędnym w mobilnych grach miejskich jest informacja zwrotna. Dzięki niej uczestnicy wiedzą, na jakim etapie gry się znajdują oraz jak sobie radzą. Informacja zwrotna powinna być jasna i zrozumiała. Odpowiednio przygotowana potrafi skłonić gracza do przyjęcia określonej postawy czy sposobu myślenia. Uczestnik mobilnej gry miejskiej powinien otrzymać wiadomość, która poinformuje go o tym, który z elementów został wykonany poprawnie, a który nie. Ważne jednak, aby gracz nie otrzymał gotowego rozwiązania. Znalezienie go to w końcu jego zadanie!
Podczas projektowania mobilnych gier miejskich trzeba przemyśleć i skupić się na potrzebach odbiorców, do których będzie skierowana gra. W zależności od tych potrzeb dobierać należy odpowiednie mechanizmy grywalizacyjne.